top of page
Teacher and Students in Science Class

Opis projektu

Tytuł projektu: Nauczyciele i nauczycielki dla zrównoważonego rozwoju / Teachers for a sustainable future

ID projektu: 22310033

Czas realizacji: 25/05/2023-30/04/2025

Wsparcie: International Visegrad Fund / (Strategic) Research, development and innovation; digitalisation

Koordynatorka projektu: Agapé Szkárosi agape.szkarosi@hand.org.hu

Organizacje partnerskie:

HAND - Hungarian Association of NGOs for Development and Humanitarian Aid, Węgry (lider projektu); www.hand.org.hu

Grupa Zagranica, Polska (organizacja partnerska); www.zagranica.org.pl

CEEV Zivica, Słowacja (organizacja partnerska); www.zivica.sk

Centre for Environmental Education SEVER Horni Marsov, Czechy (organizacja partnerska); www.sever.ekologickavychova.cz

 

Celem projektu badawczo-rzeczniczego “Teachers for a sustainable future” jest wzmocnienie edukacji globalnej w systemie kształcenia przyszłych nauczycieli i nauczycielek rozpoczynamy. 

Projekt będzie realizowany w krajach Wyszehradzkich: Polsce, Czechach, Węgrzech i Słowacji; obejmuje przeprowadzenie badań porównawczych, których wyniki zostaną upowszechnione pośród szerokiego grona interesariuszy i podmiotów, które odpowiedzialne są za realizację i rozwój edukacji globalnej w Polsce.

Jak pokazują wcześniejsze badania*, przyszli nauczyciele i nauczycielki mogą mieć realny wpływ na obecność edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju w systemie edukacji, między innymi dzięki efektowi multiplikacji. Kształcenie przyszłych nauczycieli i nauczycielek byłoby zatem pierwszym polem do upowszechniania edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, do czego jesteśmy zobowiązani m.in. zapisami Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, a dokładnie Celu 4.7, który brzmi:

Do 2030 roku zapewnić, że wszyscy uczący się przyswoją wiedzę i nabędą umiejętności potrzebne do promowania zrównoważonego rozwoju, w tym między innymi przez edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego stylu życia, praw człowieka, równości płci, promowania kultury pokoju i niestosowania przemocy, globalnego obywatelstwa oraz docenienia różnorodności kulturowej i wkładu kultury w zrównoważony rozwój.

W naszym poprzednim projekcie, realizowanym w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, zbadaliśmy czynniki determinujące włączenie perspektyw i tematów związanych z edukacją globalną i zrównoważonym rozwojem do systemu kształcenia nauczycieli i nauczycielek. Badanie przyniosło następujące wnioski:

  • Potrzeba jest większej liczby dokładnych badań w temacie edukacji globalnej oraz edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju;

  • Dokumenty strategiczne dot. edukacji globalnej powinny być regularnie tworzone i aktualizowane;

  • Powinno się wzmacniać współpracę międzysektorową;

  • Zmiany w systemie kształcenia i doskonalenia nauczycieli I nauczycielek powinny być wprowadzona dwukierunkowo: odgórnie i oddolnie;

  • Nauczyciele i nauczycielki akademickie są kluczowymi osobami i autorytetami w promowaniu edukacji globalnej;

  • Grono akademickie potrzebują przestrzeni do wymiany idei oraz dobrych praktyk;

  • Organizacje pozarządowe oraz inni interesariusze powinni zostać uznani jako źródło fachowej ekspertyzy oraz praktyki z obszaru edukacji globalnej i edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W ramach nowego projektu planujemy:

  • Zbadanie obecności i integracji edukacji globalnej w systemie kształcenia i doskonalenia nauczycieli i nauczycielek poprzez przeprowadzenie badań porównawczych we wszystkich czterech krajach w celu zbadania, w jakiej formie i do jakiego stopnia edukacja globalna obecna jest w programach kształcenia nauczycieli i nauczycielek na uczelniach kształcących na kierunkach pedagogicznych. Interesuje nas również zrozumienie motywacji i roli decydentów instytucjonalnych oraz zbadanie, w jaki sposób przyszli nauczyciele i nauczycielki są przygotowane do radzenia sobie z tymi tematami. Wyniki badań zostaną opublikowane i szeroko rozpowszechnione.

  • Stworzenie sieci kontaktów, umożliwiającej dzielenie się doświadczeniem i wiedzą wśród specjalistów i specjalistek zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

  • Działania komunikacyjne i rzecznicze skierowane do decydentów na poziomie instytucjonalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.

Osoba kontaktowa z organizacji partnerskiej z Polski: elzbieta.olczak@zagranica.org.pl.

Rezultaty projektu:

  • Raport z badań (4 raporty krajowe, 1 raport porównawczy)

  • Zestaw rekomendacji dla decydentów (4 krajowe, 1 regionalny)

  • Strona internetowa

 

Działania w projekcie:

  • Spotkanie przygotowawcze (online) dla organizacji partnerskich

  • Spotkania projektowe (online) dla organizacji partnerskich,

  • Konsultacje (online/offline) w każdym z 4 krajów projektu,

  • Warsztat w krajach projektu (online),

  • Konferencja promująca rezultaty projektu (offline),

  • Krajowe wydarzenia upowszechniające (online) w każdym z 4 krajów,

  • Spotkania rzecznicze (online/offline) w każdym z 4 krajów.

Wyniki projektu, badania i zalecenia dla decydentów będą udostępniane i rozpowszechniane w różnych formach w trakcie trwania projektu: 

  1. wysyłane i dystrybuowane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub biuletynów do grup docelowych (newsletter Grupy Zagranica), 

  2. umieszczane na stronie internetowej projektu i promowane na portalach internetowych partnerów konsorcjum (strona internetowa Grupy Zagranica, media społecznościowe FB, TWT, LIn), aby dotrzeć do wszystkich zainteresowanych, 

  3. prezentowane i promowane podczas 4 krajowych i 1 międzynarodowego wydarzenia projektowego, 

  4. udostępniane w innych formach publikacji (np. czasopismach) oraz 

  5. udostępniane na spotkaniach rzeczniczych z decydentami uniwersyteckimi, urzędnikami i urzędniczkami administracji państwowej. 

W każdym kraju będzie to miało miejsce na spotkaniach konsultacyjnych z różnymi interesariuszami i interesariuszkami i w ramach spotkań rzeczniczych, na arenie międzynarodowej będziemy je również rozpowszechniać we współpracy z międzynarodowymi sieciami (np. CONCORD, NSC, ANGEL, GENE).

Podczas trwania projektu strona internetowa (https://www.teachers4sd.org) będzie rozwijana i aktualizowana. Ma stanowić międzynarodowe źródło informacji o dobrych praktykach, inicjatywach, organizacjach i kontaktach. Wyniki projektu, badania i rekomendacje będą również udostępniane na tej stronie.​

 

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją Funduszu jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

 

*M.in. badania Bourn, Hunt i Bamber (2017) opublikowane w raporcie “A review of Education for Sustainable Development and Global Citizenship Education in Teacher Education” (UNESCO, Paris).

hand_logo_negyzetes_edited.png
colour_trio_Logo_eupp4-01.png
EN_Co-fundedbytheEU_RGB_Monochrome.png

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

"Teachers for a sustainable future"

Project ID: 22310033

visegrad_fund_logo_supported-by_blue_800

This website is managed by the Hungarian Association of NGOs for Development and Humanitarian Aid

All rights reserved | 2023

bottom of page